Devam eden işlerimiz..

Zift Design 2014,

İstanbul merkezli bir tasarım & sanat stüdyosudur. Sanattan keyif alan, günlük hayatında nefes almak ve orijinallik duygusunu yaşamak isteyenlerler için…

Tasarım ve sanatı aynı çatı altında barındıran Zift Design, devam eden iç mekan tasarım çalışması..

 

no comments

Read more...

Better Homes and Gardens – Türkiye

 

Tasarım ve sanatı aynı çatı altında barındıran Zift Design ” Better Homes and Gardens, Türkiye ” Aralık sayısında…

 

no comments

Read more...

A Cultural Gateway between East and West: A Guide to Contemporary Turkish Design

Creating a new discourse in design, Turkey is fast becoming a cultural gateway between Europe and Asia. Drawing inspiration from both, this country is coming up with some ingenious ideas for the future of design. Here, we highlight the top ten contemporary design firms in Turkey.

In Turkey, design is being looked at in a new light. Turkish designers are beginning to think of ways in which materials and future lifestyles can drive design today. Since Istanbul was named the European Capital for Culture in 2010, Turkey has been transforming itself into a cultural hub, with the city holding its first design biennale in 2012. With a largely young population, this country is beginning to establish itself as a new home for design, creating for itself a fresh design vernacular. Lying across two continents, Turkey has a wealth of diverse culture and can draw from both Europe and Asia for inspiration.

ZiFT

Established by Lütfi Büyüktopbas in 2006 and based in Istanbul, Zift Design brings a fresh perspective to product design. Giving everyday objects and furniture a twist, their creative collections certainly stand out from the crowd. As well as innovative product design, the designers behind Zift Design also work on bespoke interior design projects ranging from apartments, to offices, to yachts. Highly modern in appearance and yet by no means minimalistic, Zift Design’s furniture is fun and bright and often surprising; the Renk mirror and table combine art with utility. The mirror functions perfectly as such and the table provides a useful platform. However, upon closer inspection, one can see that there is a painting hidden inside the mirror itself, thus turning it into a piece of art.

http://theculturetrip.com

no comments

Read more...

All Decor, Sanatsal Kapaklar

Ahbap (Kapak Tasarımı)

O sizinle aynı hacimde yaşıyor. Birbirinizi tanıyor, selamlaşıyor, konuşuyor, dertleşiyorsunuz. Her biriniz birbirinizle yakın ve uzak bir ilişki halindesiniz. Aynı vapura biniyor, aynı tv programlarını izliyorsunuz… Ama her birinizi diğer birinden ayrı kılacakları fark ediyor ve size özel farklılıklar yaratıyorsunuz. Üretiyorsunuz, ürettikçe daha yenilerine ulaşıyorsunuz. Sizi siz yapan ve sizi  farklı kılanları kendinize saklıyorsunuz. Ve böylece kendi gelişiminizi izleyerek sizi siz  yapan şeyleri var etmeye ve çoğaltmaya çalışıyorsunuz. Keyifli bir savaşımın içindesiniz o zaman. O zaman değişimin içindesiniz. O ahşap sandalye sizsiniz. Ahbaplarınızın içinde uyumu bozmadan ama yine de kendiniz olarak var oluyorsunuz…..

Lütfi BÜYÜKTOPBAŞ | ZİFT DESIGN

Sanatsal Kapaklar,

Üç yılın ardından onlar bizi çok iyi tanıdılar, benimsediler, içselleştirdiler; hep yanımızdaydılar… Her biri farklı söylem ve yaratım gücüyle bu özel sayımızda söz sırası onların!

Hazırlayan; Şanel ŞAN – Gökçe KARAMAN

Kasım 2013

no comments

Read more...

MSGSU 6.UIOB ETKINLIK, Boşluktaki Nokta

6. Ulusal İç Mimarlık Öğrenci Buluşması, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Lütfi Büyüktopbaş | Zift Design

Organizasyona bizi davet eden ekibe, bizi gülücüklerle karşılayan sevgili hocalarımıza ve 30 dakika boyunca konuşmamızı dinleyen herkese teşekkür ederiz.

no comments

Read more...

Piknik, Modern Yemek Masası

2006, Mosder II. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nda Piknik adlı yemek odası kategorisinde birincilik ödülü aldık. Geleneksel Osmanlı yerde yeme tarzını modernize eden Piknik inovatif bir üründür.

no comments

Read more...

Thames & Hudson – Bookshelf, Zift Design – ABC

Thames & Hudson ” Bookshelves in the age of eReading As more readers put down their books in favour of the more convenient eReaders, Alex Johnson, author of Bookshelf (and the blog it is based on) and founder of the hit blog Shedworking, explores the continued relevance and evolution of the bookshelf, and shows us his three favourite designs.”

no comments

Read more...

Design Turkey 2012, ABC Finalist

The static and symmetric front view turns out to give a dynamic perception when looked from different angles. Its sculptural form is an aspect of connection with the user.

no comments

Read more...

Renk, Maddenin Halleri

Zift Design tasarımcıları Pınar Partanaz ve Lütfi Büyüktopbaş’ın Armaggan Art & Design‘de düzenlenen “Maddenin Halleri” sergisi için özel olarak tasarladıkları “Renk” adlı mobilya tasarımı izleyici ile buluştu.

no comments

Read more...